Choroba Hashimoto – przeszkoda na drodze do płodności?

Artykuł powstał we współpracy z firmą Hashiona – autorem aplikacji mobilnej o tej samej nazwie skierowanej do osób zmagających się z chorobą Hashimoto i /lub niedoczynnością tarczycy.

Co to jest tarczyca i jakie pełni funkcje?

Tarczyca to gruczoł położony w okolicy szyi. Jego rolą jest wydzielanie hormonów wpływających na wiele funkcji w naszym organizmie, jak tempo przemiany materii, stan włosów, skóry, paznokci, pracę wielu narządów takich jak serce, mózg, wątroba czy jajniki i jądra. Na wydzielanie hormonów przez tarczycę ma wpływ nasz mózg, a dokładnie przysadka wydzielająca hormon tyreotropowy (TSH), który pobudza gruczoł tarczowy do pracy.

Co to jest choroba Hashimoto?

Choroba Hashimoto dotyczy układu odpornościowego, który produkuje 2 rodzaje przeciwciał. Są to przeciwciała anty-TPO skierowane przeciwko enzymowi biorącemu udział w produkcji hormonów tarczycy – tyreoperoksydazie (TPO-stąd nazwa przeciwciał), a także przeciwciała anty-TG skierowane przeciwko białku, w którym są przechowywane hormony tarczycy, czyli tyreoglobulinie (TG). Nieleczona choroba Hashimoto może postępować i skutkować zanikiem komórek atakowanego narządu. Prowadzi to do niedoczynności tarczycy, która najczęściej rozwija się właśnie w przebiegu choroby Hashimoto.

Jakie są objawy choroby Hashimoto?

Hormony tarczycy wpływają na wiele funkcji w naszym organizmie takich jak tempo przemiany materii, stan skóry, włosów czy paznokci, pamięć i koncentracja. Dlatego też zaburzenia ich wydzielania czy obecność stanu zapalnego w obrębie tarczycy skutkuje mnogością objawów, których może być nawet 45!

Do najczęstszych należą:

  • zmęczenie, senność,
  • duża wrażliwość na zimno,
  • zimne kończyny,
  • problemy z koncentracją, pamięcią,
  • nadmierna suchość skóry,
  • łamliwość włosów i paznokci, ich zmatowienie,
  • trudności w redukcji nadmiernej masy ciała lub też przybieranie na masie ciała bez zmiany dotychczasowych nawyków.

Objawy dotyczą również sfery związanej z płodnością, gdyż niedoczynność tarczycy może objawiać się nieregularnymi miesiączkami, zaburzeniami owulacji lub też trudnościami z zajściem w ciążę.

Jak choroba Hashimoto wpływa na płodność – czy mimo to zajdę w ciążę?

Główną funkcją TSH czyli hormonu tyreotropowego jest pobudzanie tarczycy do pracy. Jednak oprócz tego, TSH działa także na jajniki.

Po pierwsze wpływa na wzrost i dojrzewanie pęcherzyków, wśród których jeden z nich będzie owulował w połowie cyklu.

Co więcej, prawidłowe stężenie tego hormonu jest kluczowe dla procesu zapłodnienia i wczesnego rozwoju zarodka.

Tak jak wspomniałam wcześniej, niezdiagnozowana bądź też nieleczona niedoczynność tarczycy będzie negatywnie wpływać na płodność skutkując zaburzeniami owulacji, skracaniem się drugiej fazy cyklu, czyli etapu następującego po owulacji.

TSH w dużej mierze wpływa na stężenie prolaktyny, które przy niedoczynności tarczycy podnosi się i zaburza uzyskanie owulacji w danym cyklu, a która jest warunkiem niezbędnym do zajścia w ciążę.

I choć choroba Hashimoto w większości przypadków dotyka kobiet to również może dotyczyć mężczyzn.

Niezdiagnozowane bądź nieleczone zaburzenia pracy tarczycy będą wpływać na jakość nasienia upośledzając ruchliwość i budowę plemników. Co więcej, kolejnym problemem mogą być także zaburzenia erekcji.

Jakie badania należy wykonać?

Aby zorientować się, czy przyczyną problemów z płodnością są ewentualne zaburzenia pracy tarczycy należy wykonać badania krwi i badanie USG tarczycy.

Do podstawowych badań krwi w celu diagnostyki niedoczynności tarczycy należą:

  • stężenie hormonu tyreotropowego (TSH),
  • stężenie wolnej tyroksyny (fT4),
  • stężenie wolnej trójjodotyroniny (fT3).

Podwyższone stężenie TSH, a niskie stężenie fT3 i fT4 będzie wskazywać na niedoczynność tarczycy. Jednak w przypadku podejrzenia choroby Hashimoto, która może również mieć miejsce w przypadku prawidłowego stężenia wcześniejszych parametrów należy poszerzyć diagnostykę badań krwi o kolejne parametry:

  • stężenie we krwi przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO)
  • stężenie we krwi przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG)

Co więcej, dla potwierdzenia choroby Hashimoto często wykonywane jest badanie USG tarczycy, dzięki któremu możemy stwierdzić zmienioną jej budowę, zanik czy też nieprawidłową echogeniczność (gęstość) narządu.

Wszystkie wyniki warto skonsultować z lekarzem endokrynologiem, który następnie ustali sposób postępowania i wprowadzi odpowiednie leczenie. Co ważne, warto abyś w momencie starań się o dziecko powiedziała to lekarzowi, który interpretuje wyniki. Zakres referencyjny dla stężenia TSH jest bardzo szeroki, jednak badania pokazują, że kobiety starające się o dziecko nie powinny mieć go niż 2 mU/L.

Jak wprowadzić chorobę Hashimoto w remisję?

Remisja to stan choroby, w którym nie odczuwa się jej objawów, a wyniki badań wskazują na fizjologiczne wartości. Na uzyskanie tego stanu ma wpływ wiele czynników, do których należą:

  • Odpowiednia farmakoterapia – dobranie konkretnych leków w odpowiednio wysokiej dawce pozwoli na uzupełnienie brakujących hormonów i dzięki temu zmniejszenie nasilenia objawów
  • Zmiana diety – uzupełnienie niedoborów składników kluczowych do prawidłowej pracy tarczycy, a usunięcie z diety tych produktów, które mogą nasilać złe samopoczucie i stan zapalny
  • Zmiana stylu życia – wprowadzenie aktywności fizycznej, sen, zmniejszenie natężenia doświadczanego stresu oraz umiejętność odpowiedniego radzenie sobie z nim również ułatwi pracę tarczycy

Dlatego właśnie stworzyliśmy aplikację Hashiona, która zawiera w sobie te wszystkie funkcje i krok po kroku prowadzi nas drogą zmieniania swojego stylu życia w celu osiągnięcia remisji!

Dzięki niej możesz:

  • Na bieżąco notować swoje objawy, a także przyjmowane leki czy suplementy
  • Monitorować zmianę swojego samopoczucia
  • Obserwować zależności między zmianami w diecie czy stylu życia, a występowaniem i nasileniem lub zmniejszeniem konkretnych objawów
  • Komunikować się z innymi osobami z chorobą Hashimoto, a dzięki temu wymieniać radami i doświadczeniami
  • Dzięki informacjom i samoobserwacji wprowadzić swoją chorobę w remisję i cieszyć się pełnią życia.

Hashiona – innowacyjna aplikacja mobilna stworzona dla osób zmagających się z chorobą Hashimoto i/lub niedoczynnością tarczycy.

Umożliwia użytkownikom śledzenie samopoczucia oraz kontrolę zażywanych leków, suplementów. Jej celem jest ułatwianie Tobie w dojściu do remisji choroby tak, abyś mogła żyć pełnią życia.

Znajdź nas!

Nasza strona internetowa

Instagram

Facebook