Agnieszka Bogdan Photografy

Coach Płodności – czyli kto?

Coraz więcej par pragnących zostać rodzicami ma z tym kłopot. Powstają nowe kliniki leczenia niepłodności. Firmy farmaceutyczne proponują coraz to nowsze, skuteczniejsze generacje leków pomocnych w leczeniu. Działa wiele grup, stowarzyszeń skupiających ludzi, którzy nie mogą zostać rodzicami. Powstał nawet rządowy program finansujący częściowo procedurę zabiegu in vitro.

Pary leczące niepłodność szukają najlepszych klinik i lekarzy mogących im pomóc w spełnieniu marzenia o rodzicielstwie.

Ale z emocjami związanymi z niepłodnością pozostają sami… A przecież poziom stresu, frustracji, żalu, złości, lęku jest ogromny. Jest on związany zarówno z procedurami leczenia, jak i z odbiorem społecznym ich sytuacji.

Pary przeżywają całą paletę nieprzyjemnych, destrukcyjnych uczuć, które wpływają na ich życie, relacje z samymi sobą, z bliższą i dalszą rodziną, znajomymi, na ich pracę, umiejętność odpoczynku. W takich warunkach ciężko inaczej spojrzeć na problem niepłodności…

Trudno jest się odprężyć i myśleć pozytywnie, jeśli kolejna procedura medyczna nie zadziałała, a najbliższa przyjaciółka właśnie radośnie oznajmiła, że jest w ciąży.

I choć tak bardzo chcecie zostać rodzicami, nie wychodzi. A życie kończy się na jednym celu – posiadaniu dziecka…

Poczucie własnej wartości, kobiecości, męskości zostaje zachwiane. Pojawia się poczucie bezsilności, niemocy, złość na brak wpływania na własne sprawy. Trzeba poradzić sobie z zaniżonym poczuciem pewności siebie. Stawić czoła emocjom związanym z sytuacjom rodzinnym i społecznym. A czasami nawet zarzutom padającym ze strony innych, że nie chcecie tego dziecka, albo, że za mało się staracie…

Wtedy przydaje się pomoc specjalisty od wyzwolenia własnej, wewnętrznej siły – coacha płodności.

Coach płodności wie jak pokierować Waszymi działaniami, jak zmotywować żebyście odzyskali poczucie wpływania na własne życie. Odzyskali wiarę w siebie, w swoje możliwości działania.

W czasie coachingu płodności pracujecie nad swoimi emocjami, porządkujecie chaos myśli w głowie, uczycie się relaksować i uspokajać.

Coach płodności pomaga Wam zdiagnozować własne przekonania, zastanowić się i wybrać te, które będą w życiu i w leczeniu niepłodności najbardziej potrzebne.

To praca nad przydatnymi umiejętnościami i wyzwoleniem życiowej energii, która jest Wam teraz tak bardzo potrzebna!

W czasie wspólnej rozmowy coach zadaje pytania, które pomagają Wam w nazwaniu swoich uczuć, potrzeb i oczekiwań.

Odkrywacie swoje przekonania, z których część pomaga, a część przeszkadza w zdrowym życiu. Dzięki uświadomieniu sobie tego możecie zmienić te niekorzystne i pełniej wykorzystywać te które Wam pomagają.

Słuchając pytań coacha płodności, odkrywacie, że znacie na nie odpowiedź, że ona w Was była. Rozmowa coachingowa po prostu porządkuje, odkrywa to, co jest w Was. Waszą siłę i możliwości.

Podczas sesji coachingu płodności często uświadamiacie sobie Wasz własny życiowy potencjał. Uczycie się panować nad swoimi emocjami.

Coaching płodności motywuje do podjęcia działania, uczy akceptować rzeczywistość, godzić się na to, czego nie można zmienić i pracować nad tym, co zmienić można.

Dzięki pracy z coachem płodności odzyskuje poczucie własnej wartości, panowania nad własnym życiem, uczycie się relaksacji. A te wszystkie umiejętności pomagają w leczeniu niepłodności, zarówno w początkowych etapach jak i wtedy, kiedy trzeba skorzystać z metody in vitro.

Na funkcjonowanie organizmu człowieka ma wpływ jego kondycja psychiczna, emocjonalna. Jeśli pacjent będzie umiał zapanować nad niekorzystnymi emocjami, przekonaniami, lękiem, będzie pewny siebie, będzie lubił siebie, to zwiększy tym samym skuteczność leczenia.

Kiedy masz do załatwienia ważną sprawę, przygotowujesz się do niej merytorycznie, wkładasz odpowiedni strój. To zwiększa poczucie pewności siebie, a to z kolei wpływa na jakość wykonania zadania.

Lecząc niepłodność pary skupiają się na tym, co oferuje im medycyna. Zapominają czasem o zadbaniu o emocje związane z czekaniem na dziecko a warto o nie dbać i dać sobie tym samym większą szansę na sukces.

Coaching płodności naprawdę pomaga!

(6.11.2013)

PS.

Pobierz bezpłatnie Ebook „Opanuj niepłodność w 5 krokach” i spraw, żeby czekanie na dziecko było łatwiejsze!