Dlaczego narysowanie swojego wymarzonego dziecka ma pomóc Twojej płodności?
Niby jak ma to poprawić parametry badań, udrożnić jajowody, usunąć endometriozę, zwiększyć odporność, poprawić jakość nasienia?
Bzdura! I wyłudzanie pieniędzy od i tak już zmęczonych swoją sytuacją niepłodnych.
I przecież jak ktoś nie przeszedł tego co ja („włóż moje buty, zanim zaczniesz mnie oceniać”) to co może wiedzieć o niepłodności i o tym jakie to niewyobrażalnie trudne? Jak ja cierpię i walczę!
Każdy komentarz pod postami albo wiadomości od Was, gdzie okazujecie dezaprobatę dla metod coachingu płodności i mojego prawa do pokazania, jak można sobie pomóc, jest dla mnie cenną informacją.
Jest wskazówką i drogowskazem co i jak jeszcze powinnam o coachingu (i o sobie) pisać, żeby jego idea była zrozumiała i oczywista.
Mimo że wydaje mi się, że swoimi publikacjami dokładnie omawiam temat, jednak wciąż ogromne rzesze niepłodnych nie widzą sensu w tym, żeby zmniejszyć stres czy lęk, który wywołuje niepłodność.
Nie widzą sensu w tym, żeby nauczyć się rozmawiać o niepłodności.
Nie widzą sensu w tym, żeby nauczyć się żyć równolegle z niepłodnością.
Nie wierzą, że tak można.
Nie ufają temu, że mają na siebie, swoje uczucia i reakcje wpływ.
Rysunek jest jedną z wielu technik stosowanych w psychoterapii.
Przez 13 lat pracowałam jako terapeutka z kobietami współuzależnionymi i DDA. Rozumiem te pytania, zdziwienie i wątpliwości. Spotykałam się z nimi podczas swojej pracy. Moje pacjentki wykazywały czasami podobne zdziwienie „mam rysować jak dzieci, a co to da?” Ale potem odkryły, że to ma sens i pomaga.
Nie, jak narysujesz dziecko to nie oznacza, że będziesz go miała, ale jestem przeciwna takiemu spłycaniu i lekceważącemu podejściu do rysunku jako techniki terapeutycznej i coachingowej.
Rysunki są formą ujawniania lęków, pragnień i fantazji. Pomagają zapanować nad frustracjami i impulsami pojawiającymi się podczas procesu rozwijania umiejętności komunikacyjnych.
Rysowanie na konkretne, tematy pomaga naświetlić strefy konfliktów emocjonalnych i przyspiesza osiągnięcie celów terapeutycznych.
Pomyślałam, że powinnam w jednym tekście na moim blogu zebrać informacje o tym, czym jest coaching płodności, jak konkretnie może Ci pomóc zwiększyć (UWAGA: ZWIĘKSZYĆ, a nie zapewnić 🙂 ) szanse na ciąże.
I chyba coś, o czym do tej pory pisałam najmniej – jakimi metodami pracuję, skąd czerpię wiedzę, co wykorzystuję w mojej pracy.
O czym i jak z wami rozmawiam i z czego wynikają konkretne ćwiczenia.
Nic, naprawdę nic z palety ćwiczeń oferowanych i omawianych na coachingu płodności nie wzięło się z sufitu, z mojej wyobraźni ani z podpowiedzi wróżek.
Zacznijmy od początku.
Czym jest coaching „ogólny” (life, biznesowy, kryzysowy, itp.) a czym jest coaching płodności (ang. fertylity coaching)
Coaching to wspólna (coacha i klienta) droga do realizacji założonego przez klienta celu.
Coach („trener”, towarzysz) przy pomocy pytań uświadamia, uzmysławia klientowi jego mocne strony, potencjał, to, na co ma w danej sytuacji wpływ. Uczy i pokazuje jak rozpisać cel, który klient chce osiągnąć. Jak do tego celu dojść. Co trzeba zmienić, jak się zmotywować, czego jeszcze się nauczyć.
Ważne, że osiągniecie, realizacja tego celu musi być w 100% zależna od klienta.
W ten sposób można pracować nad projektami biznesowymi, własnym rozwojem zawodowym i osobistym. Coaching uczy szukania rozwiązań i skupiania się na tych elementach życia/sytuacji na które ma się wpływ, które od nas zależą.
To tak w skrócie.
Podoba mi się wizja tego, czym jest coaching ze strony
http://upcoaching.pl/co-to-jest-coaching-coaching-po-ludzku-po-polsku-dla-ciebie/ :
* Coaching jest procesem wspierającym rozwój, opartym na relacji wzajemnego szacunku i zaufania między coachem a Klientem.
- Coaching jest kluczem do osiągania celów osobistych i zawodowych oraz do odkrywania drzemiącego w każdym człowieku potencjału.
- Coaching odkrywa możliwości, pokazuje wizję tego, co może stać się naszym udziałem, rozbudza kreatywność.
- Coaching nie leczy, tylko rozwija.
- Coaching nie walczy z problemami, tylko szuka ich rozwiązań.
- Coaching nie skupia się na tym co było, tylko idzie do przodu.
- Coaching daje możliwość wyboru najlepszego w danej sytuacji, dla danej osoby, sposobu postępowania.
- Coaching podnosi życie na wyższy poziom.
- Coaching pozwala ci odkryć swoje prawdziwe ja i życie w pełnej harmonii i spójności.
- Coaching wyrywa nas ze standardowych sposobów myślenia, zmusza do opuszczenia strefy komfortu. Dzięki temu patrzymy na świat zupełnie innymi oczami. Otwierają się przed nami nowe, nieznane dotąd, możliwości.
- Coaching poszerza perspektywę i buduje świadomość. Dostrzega to, co najważniejsze w życiu: wartości oraz prawdziwe cele.
- Coaching demaskuje fałszywe chęci i odkrywa prawdę o naszym życiu. Realizujemy cele, ponieważ sami tego pragniemy, a nie dlatego, że tak chcą inni. Nie ma presji, jest radość z osiągania tego, czego pragniesz.
- Coaching PYTA, bo w pytaniach ukryty jest sens. Pytania mają szczególną siłę. Otwierają to, co zamknięte. Zapraszają do myślenia, do zmiany, do rozwoju. Motywują. Wzbogacają.
A czym jest coaching płodności?
Czym jest coaching płodności i jak pomaga możesz dowiedzieć się oglądając tą dwu minutową prezentację. Uwzględniłam tu naprawdę najważniejsze i najistotniejsze informacje związane z coachingiem płodności:
albo przeczytaj ten artykuł: http://chcemiecdziecko.pl/coaching-plodnosci-po-co-i-dla-kogo-to-robie/
Więcej o sposobie, w jaki pracuję możesz dowiedzieć się z mojego ebooka „Chcę mieć dziecko”.
Jeśli nie chcesz ryzykować wydania 21 złotych, które wzbogacą Twoją wiedzę, pokażą konkretne ćwiczenia i nauczą żyć z niepłodnością tak, żeby ona nie bolała tak bardzo, to zawsze możesz:
– przerobić ćwiczenia zawarte w artykułach na blogu http://chcemiecdziecko.pl/blog/
– obejrzeć filmy na You Tube https://www.youtube.com/channel/UCLocG8Aa_r71iFqEufHo24A/featured
– odsłuchać podcasty https://anchor.fm/chcemiecdziecko
– trenować zmianę według bezpłatnego Treningu Twojej Płodności http://chcemiecdziecko.pl/trening-twojej-plodnosci/
– pobrać bezpłatny ebook „Opanuj niepłodność w 5 krokach” https://pobierzebook.gr8.com/
– napisać tekst na blog w ramach akcji #niepłodnośćmojasiła – każda historia walki o dziecko świadczy o determinacji i jest dowodem Twojego ogromnego poświęcenia i może być inspiracją dla innych starających się o dziecko, dlatego Twoja historia, Twój tekst jest tak cenny. Prześlij go tutaj: monikaszadkowska@onet.pl
– śledzić informacje o bezpłatnych livach i webinarach, na których dzielę się swoją wiedzą
– widząc mój post w jakiejś grupie albo na moich social mediach ominąć go szerokim łukiem i nie poświęcać czasu na komentarz, jeśli nie chcesz najpierw dowiedzieć się, co właściwie komentujesz
Skąd czerpię wiedzę, ćwiczenia, inspirację i metody które wykorzystuje w pracy coachingowej.
Ten temat chyba nie był przeze mnie poruszany publicznie.
I dziękuję za inspirację do jego napisania!
Gdyby nie komentarze w social mediach negujące wartość coachingu płodności, pewnie by nie powstał.
Nawet jeśli byś chciała, to celem pracy na coachingu płodności nie może być zajście w ciążę.
Dlaczego?
Bo to nie zależy w 100% od Ciebie.
Dlatego skupiamy się na tych elementach, na które masz wpływ i które wspierają płodność.
Analizujemy, co i jak jeszcze możesz zaplanować i zmienić od strony medycznej.
Planujesz zmianę swojego trybu życia na taki, który jest zdrowy i sprzyja płodności.
Wyznaczasz cele, na które masz wpływ, na przykład: zmniejszenie stresu, umiejętność rozmawiania o niepłodności, poprawa relacji w związku, odpowiadanie na niewygodne pytania itp.
Uczyłam się w Instytucie Psychologii Zdrowia, ukończyłam tam Studium Pomocy Psychologicznej. Ponad 13 lat pracowałam jako terapeuta z kobietami doświadczającymi różnych życiowych trudności, łącznie z przemocą.
Cały czas dokształcałam się, żeby jeszcze lepiej pomagać.
Moja metoda pracy to połączenie różnych nurtów.
Głównie opieram się na terapii behawioralno – poznawczej (czyli „poznaję swoje zachowania i uczę się nad nimi panować, zmieniać je, bo mam na to wpływ”).
Stosuję dialog motywujący i bardzo cenię sobie ogólną umiejętność zadawania pytań, tu korzystam dużo z książki „Sztuka zadawania pytań w coachingu” Tonego Stoltzfusa.
Wykorzystuję elementy Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.
Korzystam z wiedzy Jonha Enrighta i jego sposobu prowadzenia rozmów, których celem jest wzięcie odpowiedzialności klienta za swoje zachowania i zmianę.
W mojej pracy są widoczne wpływy wybitnych psychoterapeutów Virginii Satir i Miltona Ericsona.
Korzystam z technik NLP – głównie w celu nauczenia Cię w odpowiedniej komunikacji na niewygodne dla Ciebie tematy.
I komunikacja NVC, czyli Porozumienie bez Przemocy (NVC – Nonviolent Communication), nazywane również komunikacją empatyczną lub językiem serca, które zostało stworzone przez amerykańskiego psychologa Marshalla B. Rosenberga. Taka komunikacja ma na celu wspieranie dialogu między ludźmi. To świadoma komunikacja, świadomy i odpowiedzialny dobór słów w procesie wymiany poglądów.
Cenię sobie rezultaty terapeutyczno – coachingowe osiągane dzięki procesom wizualizacji (medytacje, wizualizacje, różnorodne techniki wyobrażeniowe, które np. minimalizują lęki i stres).
Nasz umysł nie odróżnia prawdy od fałszu i organizm reaguje na wyobrażenia tak, jakby były prawdą (np. jak oglądasz horror, to mimo że wiesz, że to film, boisz się, pocisz, drżysz itp.), dlatego rysując swoją upragnioną przyszłość „programujemy” umysł tak, żeby sprzyjał realizacji marzenia, zaczynamy odczuwać przyjemne emocje w ciele, redukujemy lęk, zmniejszamy stres, wydzielamy za to więcej endorfin, które sprzyjają płodności i ogólnie spokojnemu życiu.
Nie wymyśliłam tych technik sama.
Po prostu korzystam z wiedzy ogólnodostępnej. Na przykład z książki „Rysunek w psychoterapii” Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego.
Rysunek sprawdza się jako dodatkowa pomoc w pracy psychoterapeutycznej, terapeutycznej i coachingowej. Nie wymaga wiele czasu, nie wzbudza nieprzyjemnych emocji, czasem jest pomocą w wyrażeniu uczuć czy obaw o których trudno jest powiedzieć. Rysując mam poczucie, że kontroluję sytuację, a wiemy doskonale, że bezsilność i utrata kontroli bardzo dokucza osobom niepłodnym.
Co jeszcze jest dla mnie ważne w pracy coachingowej?
Empatia, akceptacja, wzajemny szacunek, dawanie wsparcia.
Słyszałaś o TLC? To skrót od Tender Loving Care, co w języku polskim oznacza „czułą opiekę”.
Wszyscy potrzebujemy czułości, opieki, wsparcia, totalnej akceptacji, pocieszenia w trudnych chwilach.
Kiedy czekasz na dziecko a nawet Twój mąż ma już dość wylewanych przez Ciebie łez, przyjaciółka udziela nietrafionych rad a całe otoczenie dziwi się, że jeszcze nie masz dzieci, to możesz mieć poczucie totalnego wyobcowania, niezrozumienia i samotności.
Wtedy tak bardzo potrzebujesz zrozumienia, empatii, wsparcia… Potrzebujesz rozmowy z kimś, kto Cię zrozumie, wysłucha bez oceniania, za to rozumiejąc, że czujesz się skrzywdzona przez los i już masz dość. I żeby iść dalej po swoje marzenia potrzebujesz właśnie TLC.
To też kawałek, bardzo ważny kawałek mojej pracy coachingowej.
Kochana!
Naprawdę możesz mieć wpływ na swoją przyszłość. Możesz ją narysować, zbudować z klocków lub dokładnie ją sobie wyobrazić.
Określ, co Ci sprawia w życiu trudności, na co masz w tej chwili wpływ a na co nie.
Zaakceptuj uczucia, sytuację i idź dalej. Zmień to, na co masz wpływ. A masz wpływ też na to, co myślisz. Umysł nie odróżnia prawdy od fałszu.
Bierzesz odpowiedzialność za to, co podpisujesz. Ale też za to co myślisz, narysujesz… I wtedy zaczynasz dążyć do realizacji celu, bierzesz za niego odpowiedzialność (jak za podpis pod ważną umową), zwiększasz swoje szanse na ciążę, redukujesz stres.
Odzyskujesz uczucie wpływu na sytuację.
Mimo braku ciąży masz wpływ na wiele rzeczy.
Od Ciebie zależy, czy to wyśmiejesz, czy raczej zaczniesz pracę nad swoją zmianą. Choćby rysując upragnioną przyszłość, słuchając medytacji…
Możesz iść krok dalej i wdrożyć prace w zmianę swoich zachowań i świadome zmniejszenie stresu. Umiejętność doceniania życia. Swojego życia. Tu i teraz.
Możesz też wyśmiać to wszystko i zamknąć się w klatce cierpienia, bo nie masz dziecka.
Wybór należy do Ciebie.
Monika Szadkowska, coach płodności
Pobierz bezpłatnie Ebook „Opanuj niepłodność w 5 krokach” i spraw, żeby czekanie na dziecko było łatwiejsze!