Niepłodność

Leczenie niepłodności. Trudny czas. Trudny temat. Trudne rozmowy.

Niepłodność. Leczenie niepłodności. To naprawdę trudny czas w życiu. Starając się zajść w ciążę przeżywasz cały wachlarz nieprzyjemnych emocji, burzę uczuć. Czasem o tym rozmawiasz, ale te rozmowy często są bolesne.

Tak. Leczenie niepłodności to trudne emocje, trudne rozmowy. Po prostu trudny temat.

Warto przyjrzeć się tym wszystkim strachom, które towarzyszą problemom z płodnością.

W stresie ciężko o logiczne, konstruktywne zachowania. Dobrze byłoby ten stres oswoić.

Leczenie niepłodności jest trudnym czasem z wielu powodów.

Po pierwsze para decyduje się na dziecko i chciałaby je mieć szybko. Konieczność oczekiwania rodzi frustrację. Z czasem dochodzi niepewność, czy w ogóle zajdę w ciążę.

Po drugie, chęć zostania rodzicem nie jest czymś nadzwyczajnym. To naturalna sprawa. Normalna. A teraz zaczyna to być trudne a nie po prostu naturalne.

Po trzecie, skoro pojawia się problem z płodnością, to czy to oznacza, że ze mną jest coś nie tak? Takie pytanie zadają sobie najczęściej kobiety, ale i mężczyźni, którzy orientują się, że ich plemniki nie są jak „supermeni” przeżywają frustrację. A o tym trudno rozmawiać…

Bo problemy z płodnością powodują problemy z poczuciem własnej wartości, samoakceptacją

I po czwarte pojawiają się nieprzyjemne, a czasem nawet bardzo nieprzyjemne emocje związane z niepłodnością.

I trzeba sobie jakoś z nimi poradzić. Często jest wstyd przed rodziną i znajomymi w mówieniu o problemie niepłodności. Pojawia się lęk o efekty leczenia. Comiesięczna huśtawka emocji w momencie sprawdzania kolejnego testu w nadziei na na upragnione dwie kreski.

Trudności pojawiają się nawet wtedy, kiedy para zaczyna mówić bliskim o staraniach o dziecko. Nie zawsze spotykają się ze zrozumieniem. Nie zawsze też uzyskają wsparcie. Można też spotkać znajomego który z radością opowiada o tym że właśnie urodziło mu się dziecko.

Chaos myśli, lęk, frustracja, wstyd, poczucie niskiej wartości, żal, niespełnione pragnienie. Szukanie nowych pomysłów na leczenie, nowych lekarzy, nowych klinik, nowych metod… Seks, który stał się „pracą nad dzieckiem” a nie przyjemnością. To jest trudne. Naprawdę trudne.

Warto w tym trudnym czasie poszukać dobrych rozwiązań. Nauczyć się mówić o niepłodności, leczeniu niepłodności, emocjach z tym związanych.

Warto zadbać o relaks, poszukać inspirujących zajęć, które pozwolą zmęczonej głowie odpocząć o ciągłego myślenia o niepłodności. To pomaga. Złapanie dystansu pomaga.

Warto odzyskać wewnętrzny spokój. Oczywiście, nie da się wyłączyć myślenia o pragnieniu dziecka, ale można nauczyć się odpuszczać temat na jakiś czas. Można nauczyć się robić coś jeszcze w życiu. Z chęcią i pasją. Można się tego po prostu nauczyć.

Warto opanować sztukę rozumienia własnych emocji związanych z niepłodnością, leczeniem niepłodności i panowania nad nimi.

Leczenie niepłodności to trudny czas. Można go jednak tak przeżyć, żeby stał się inspiracją do samorozwoju, do pokonania własnych lęków, do wzrostu poczucia pewności siebie, do nauki panowania nad uczuciami.

(22.11.2013)

PS.

Pobierz bezpłatnie Ebook „Opanuj niepłodność w 5 krokach” i spraw, żeby czekanie na dziecko było łatwiejsze!