Pestki z dyni wpływają na płodność

Pestki z dyni, cynk i witamina E – dla płodności!

Wszystko zaczęło się od zupy krem z cukinii. Były w niej prażone pestki z dyni.
Przypomniałam sobie o pestkach z dyni i nawet zaczęłam szukać w internecie informacji o tym specjale.

I tak strona po stronie doszłam do informacji, które mogą zaciekawić osoby leczące niepłodność.
Pestki z dyni zawierają mnóstwo cynku, przydatnego zwłaszcza mężczyznom: poprawiają sprawność seksualną, płodność i mogą być pomocne przy przeroście prostaty. Dowiedziałam się, że cynk jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania męskiego układu rozrodczego. Mężczyźni dużo bardziej potrzebują cynku w swojej diecie niż kobiety. U mężczyzn niedobory cynku mogą prowadzić do obniżenia stężenia testosteronu, zaburzeń a nawet utraty płodności. Mogą powodować zmniejszenie ilości nasienia i plemników a także obniżyć ich żywotność.
W pestkach z dyni zawarta jest także pewna cenna witamina.

Witamina młodości i płodności, czyli witamina E

Dzięki swoim właściwościom zatrzymuje procesy starzenia się organizmu i… wspomaga płodność.
I w zasadzie to o niej chciałam dzisiaj Wam napisać.
Witamina E wykazuje bardzo silne działanie antyoksydacyjne, przeciwdziała starzeniu się organizmu zapobiegając uszkodzeniom błony komórkowej komórek, wywołanym przez wolne rodniki. Dzięki witaminie E nasza skóra wygląda młodziej, jest bardziej elastyczna i miękka dzięki temu, że jest silnym przeciwutleniaczem. Pozwólcie jednak, że dziś skupimy się na jej właściwościach zdrowotnych, a nie urodowych!

Witamina E odpowiada za udział w dostarczaniu składników odżywczych do komórek, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych a także ochrania czerwone krwinki przed przedwczesnym rozpadem. Poza tym, że pomaga w leczeniu męskiej niepłodności, pomaga również w zaburzeniach mięśniowych, miażdżycy oraz przy chorobach serca.

Jak niedobory witaminy E wpływają na płodność męską?

Otóż w procesie spermatogenezy powstają plemniki o niskiej jakości, mało ruchliwe lub bez witek. To dość istotna informacja. Biorąc pod uwagę fakt, że ciągle mało wiadomo o możliwych przyczynach niepłodności, warto mieć na uwadze, że suplementacja witaminy E może wspomóc starania o dziecko. Ponieważ niedobory cynku również wpływają na męską płodność warto wzbogacić dietę w składniki je uzupełniające. Cynk polecam w pestkach dyni. Dużą jego zawartość mają również migdały, sezam, dziki ryż, czosnek i krewetki.

Witamina E jest wytwarzana tylko w roślinach. Najbardziej wartościowym naturalnym jej źródłem są oleje, zwłaszcza z olej z kiełków pszenicy. Dobrym i smacznym źródłem są również orzechy (laskowe i ziemne), pełne ziarna zbóż oraz zielone warzywa liściaste.
Warto sięgnąć po oliwę z oliwek, pestki słonecznika, nasiona, paprykę, nektarynki, migdały, margarynę, jajka, marchewkę, kiełki pszenicy, mąkę pełnoziarnistą i oczywiście pestki dyni!

Smacznego!

PS.

Pobierz bezpłatnie Ebook „Opanuj niepłodność w 5 krokach” i spraw, żeby czekanie na dziecko było łatwiejsze!