Pytania o niepłodność. Ginekolog odpowiada

Pytania o niepłodność. Ginekolog odpowiada

Radzenie sobie z emocjami towarzyszącymi niepłodności to jedno. Coaching płodności jest niezwykle ważnym elementem wspierającym starania o dziecko. O tym głównie jest ten blog i strona. Ale zacząć trzeba od podstaw.

A podstawą jest zrozumienie tego, czym jest niepłodność, kiedy możemy o niej mówić. Czym się różni od bezpłodności… Dlaczego mimo usilnych starań i diagnoz kobieta nie zachodzi w ciążę…

Pytania o niepłodność w medycznym aspekcie to pierwsza rzecz, którą należy wyjaśnić. Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, przedstawiam rozmowę z lekarzem ginekologiem Dr Mariuszem Wójtowiczem z Centrum Medycznego City Clinic w Warszawie. Te z Was, które śledzą stronę i moje wpisy wiedzą już, że to „ten” lekarz, dzięki któremu mam swoje dzieci 🙂

Kiedy można mówić o niepłodności? Czy są jakieś symptomy, które mogą świadczyć o niepłodności?

Dr Mariusz Wójtowicz: O niepłodności możemy mówić wtedy, kiedy para współżyje ze sobą bez żadnych przeszkód i zabezpieczeń przez rok. Przeszkodami są na przykład długie wyjazdy lub choroby. Jeśli przez dwanaście miesięcy nie dochodzi do zapłodnienia, należy rozpocząć diagnostykę pary.

Czym się różni bezpłodność od niepłodności?

To bardzo ważne rozróżnienie. Bezpłodność to trwała niezdolność do posiadania potomstwa, nienadająca się do leczenia.

Niepłodność natomiast, to czasowa lub częściowa niezdolność do spłodzenia potomstwa, którą da się wyleczyć. W przypadku niepłodności można pomóc medycznie pacjentce lub parze w spłodzeniu potomstwa.

Jeśli para nie zachodzi w ciążę przez wspomniany rok czasu, to od czego trzeba zacząć leczenie?

Po pierwsze zaczynamy od wizyty lekarskiej obojga partnerów. To bardzo ważne, żeby od początku znać stan zdrowia i zdiagnozować zaburzenia mogące mieć wpływ na płodność i kobiety i mężczyzny. Lekarz zbiera dokładny wywiad od pary. Bada pacjentkę ginekologicznie, partner badany jest przez specjalistę androloga. Ustala się wspólnie plan działania, który wynika z pierwszych badań.

Następnym krokiem jest diagnostyka pary, która powinna być prowadzona jednocześnie u obojga partnerów.

Dlaczego zdrowa, przebadana kobieta nie zachodzi w ciążę? Mam na myśli sytuację, kiedy lekarz mówi, że nie ma powodów medycznych, a jednak kobieta nie zachodzi w ciążę?

To nie jest tak, że zdrowa kobieta nie zachodzi w ciążę. Nie można powiedzieć, że pacjentka jest zdrowa i nie zachodzi w ciążę.

Po prostu powód niepowodzeń nie został jeszcze poznany. Trzeba go znaleźć i wykluczyć, tak aby nie było przeszkód w zajściu w ciążę.

Jeśli w wyniku przeprowadzonej diagnostyki nie uda się znaleźć przyczyny niepłodności, a czasem tak się dzieje, to pozostaje nam jeszcze stymulacja owulacji mnogiej, inseminacja i na koniec IVF.

Co można zrobić, kiedy nie znamy przyczyn dla których kobieta nie może zajść w ciążę?

Jeśli nie znamy przyczyny z powodu której pacjentka nie może zajść w ciążę, to wtedy mówimy o niepłodności idiopatycznej.

Kiedy prowadzona diagnostyka i leczenie nie skutkują, wprowadza się nowy schemat leczenia. Bardziej aktywny, czyli techniki wspomagania rozrodu z in vitro włącznie.

Czy to prawda, że ubranie, w którym chodzimy może mieć wpływ na płodność?

W zasadzie ubranie nie powinno mieć bezpośredniego wpływu na płodność. Natomiast lepiej jest, kiedy nasza garderoba jest wykonana z naturalnych materiałów. Ważne, żeby nie była obcisła, nie uciskała, nie krępowała ruchów i nie powodowała podrażnień – szczególnie w okolicach intymnych.

Czy to prawda, że rodzaj majtek u panów ma wpływ na płodność? To jedno z najczęściej zadawanych pytań, jeśli chodzi o kwestię wpływu ubrania na płodność męską.

Majtki obcisłe, bardzo przylegające, które przegrzewają jądra mają zdecydowanie niekorzystny wpływ na męską płodność. A dokładniej mówiąc na plemniki. Najlepiej jeśli majtki są z przewiewnego materiału, nie lycry. Najlepiej jeśli chodzi o męską bieliznę sprawdzają się bokserki.

Czy rodzaj wykonywanej pracy może wpływać negatywnie na płodność? Czy są zawody, które mogą mieć niekorzystny wpływ na płodność? Na przykład zawód kierowcy ciężarówek?

Mężczyźni wykonujący zawody takie jak hutnik czy kierowca mogą mieć kłopoty z płodnością. Długotrwałe i systematyczne przebywanie w wysokiej temperaturze niekorzystnie wpływa na przegrzewanie jąder. I tym samym na plemniki.


A stresująca praca może mieć wpływ na zajście w ciążę? Czy stres to czynnik, którym należy się przejmować i starać się go niwelować, jeśli staramy się bez powodzenia o dziecko?

Pomimo tego, że czynniki emocjonalne są niewymierne, to wiemy że stres ma negatywny wpływ na cały organizm. Wiemy, że może być katalizatorem różnych chorób, dlatego należy go unikać i nauczyć się skutecznych sposobów jego redukcji, niwelowania.

Mówiąc krótko – tak, stres może również mieć wpływ na zajście w ciążę.

Pytania o niepłodność. Ginekolog odpowiada

Jak długo pary leczą z powodu niepłodności? Czy zawsze jest skutek?

Czas leczenia zależy od pary i indywidualnych problemów medycznych. Skracamy ten czas jak tylko się da, ponieważ długotrwałe leczenie potęguje stres. Wtedy jeszcze trudniej o zajście w ciążę.

Bardzo ważna jest intensywna diagnostyka prowadzona równolegle u pary.

Jeśli mówimy o czasie, to należy pamiętać, że diagnostyka zależna jest od cyklu miesięcznego u kobiety, który najczęściej trwa 28-30 dni i u mężczyzny od cyklu dojrzewania plemników, czyli 72-74dni.

Jedna próba to jeden cykl, a prób może być wiele. Dlatego czasem pary starają się długo.

Na szczęście zdecydowana większość par uzyskuje zamierzony cel, czyli kobieta zachodzi w ciążę.

Dlaczego para powinna razem iść do lekarza? Do kogo powinien zgłosić się mężczyzna?

Niepłodność zawsze dotyczy kobiety i mężczyzny. Jeśli para nie może zajść w ciążę, to problem jest wspólny.

Wskazane jest żeby razem przyjść do lekarza, wspólnie porozmawiać i wspólnie wykonać diagnostykę damską i męską.

Specjalistą do którego powinien się udać mężczyzna jest androlog.

Czy w sytuacji, kiedy para ma już jedno dziecko, ale nie może zajść drugą ciążę możemy mówić o niepłodności?

Tak. Możemy mówić o niepłodności u pary która ma już potomstwo.

Jest to niepłodność wtórna. Pojawiająca się po urodzeniu dziecka i wynikająca z problemów które się pojawiły, a których wcześniej nie było. Ponieważ wcześniej ich nie było, nie były przyczyną niepłodności.

Kiedy trzeba użyć technik wspomaganego rozrodu na przykład inseminacji?

Techniki wspomaganego rozrodu wprowadza się, kiedy para jest zdiagnozowana, zarówno kobieta jak i mężczyzna. Diagnostyka przebiegała równocześnie. Kiedy usunięcie znalezionych przyczyn niepłodności nie daje oczekiwanych rezultatów, czyli ciąży. Wtedy wprowadzamy bardziej radykalne działania. Na początek jest to inseminacja.

 

z Dr Mariuszem Wójtowiczem rozmawiały:

Kinga Biernacka i Monika Szadkowska

PS.

Pobierz bezpłatnie Ebook „Opanuj niepłodność w 5 krokach” i spraw, żeby czekanie na dziecko było łatwiejsze!