Rola aktywności fizycznej oraz napięć w obrębie miednicy podczas starań o dziecko

Aktywność fizyczna oraz ruch są bardzo ważnym aspektem każdego człowieka. Nie bez powodu zajmuje pierwsze miejsce w piramidzie żywienia. Według światowej organizacji zdrowia zalecane jest wykonywanie 10 000 kroków dziennie w celu zachowania zdrowia.

Czy wiesz ile kroków wykonuje statystyczny pracownik biurowy? Ok. 3000- 4000. To nawet nie jest połowa tego co jest nam zalecane!

Wszelkie udogodnienia w postaci wind, ruchomych schodów, garaże podziemne, wygodne fotele w których siedzimy za długo niż powinniśmy, niekoniecznie przynoszą korzyści dla naszego zdrowia. Powoduje to, że nasza codzienna spontaniczna aktywność ruchowa jest niewielka, spędzamy większość dnia w pozycji siedzącej, ograniczając ruch do minimum.

Czy wiesz, że może mieć to konsekwencje dla naszej płodności?

Szybki tryb życia, stres, przebywanie większą część dnia w pozycji siedzącej sprzyja powstawaniu napięciom w obrębie miednicy i podbrzusza. Właśnie tam znajdują się narządy rodne i inne narządy wewnętrzne.

Do prawidłowego funkcjonowania potrzebują one odpowiedniego ukrwienia i odżywienia oraz przestrzeni do poruszania się!

Tak, nasze narządy wewnętrzne poruszają się w obrębie jamy brzusznej ruchami ślizgowymi np. podczas oddychania!

Aby doszło do owulacji i zapłodnienia tkanki w obrębie jajników, jajowodów i macicy powinny być elastyczne.

Jeżeli większość dnia spędzasz w pozycji siedzącej, cierpisz na bolesne miesiączki, bolesne współżycie lub zaparcia to może być sygnał, że tkanki w obrębie miednicy i jamy brzusznej są nadmiernie napięte.

Gdy planujesz ciąże lub gdy Twoje starania są bezskuteczne warto zwrócić uwagę na ten aspekt i wdrożyć odpowiednią aktywność do swojej codzienności.

Aktywność fizyczna w aspekcie planowania ciąży przynosi również korzystny wpływ na działanie hormonów, gospodarki glukozowo- insulinowej oraz redukcję stresu związanego z długotrwałym staraniem się o upragnione dwie kreski.

Poniżej propozycja ćwiczeń, których celem jest rozluźnienie napięć oraz uelastycznienie w obrębie miednicy, bioder, podbrzusza i dolnych pleców a zarazem poprawienie odżywienia i funkcjonowania narządów rodnych.

Pozycja gołębia z jogi. Zwróć uwagę by Twoja pięta była blisko biodra, a pośladek dotykał ziemi, jeżeli napięcie na to nie pozwala, można podłożyć poduszkę pod pośladek. Wytrzymaj przynajmniej po 2 minucie na obie strony.

W klęku jednonożnym, podwiń kość ogonową pod siebie, następnie przenieś biodra do przodu do uczucia rozciągania w okolicy biodra. Powtórz 10 razy i na koniec przytrzymaj ok 1 min. Wykonaj na obie strony.

W leżeniu tyłem przenieś ugięte kolana na jedną stronę, następnie na drugą do uczucia rozciągania 6 razy na stronę, następnie przytrzymaj w pozycji rozciągnięcia ok 1 min.

Magdalena Lewicka

Fizjoterapeutka oraz trenerka medyczna

@magdalewicka_fizjo

Pobierz bezpłatnie Ebook „Opanuj niepłodność w 5 krokach” i spraw, żeby czekanie na dziecko było łatwiejsze!